Akreditasyon Seçimi

Akreditasyon Seçimi

Akreditasyon Seçimi

ISO 9001 Standardı uluslararası bir kuruluş olan ve merkezi Cenevre (İsviçre) de bulunan ISO (İnternational Organization for Standardization) tarafından yayımlanan bir kalite yönetim sistemidir. Bu kuruluş dünya çapında 163 ülke tarafından tanınan bir kuruluştur. Türkiye de bu kuruluşu tanıyan ülkelerden birisidir ve ISO standartlar serisinin uygulanması için kurmuş olduğu TÜRKAK kurumu aracılığı ile faaliyetlerin uygun şekilde ülkemizde uygulanmasından sorumludur. Kafaları en çok karıştıran akreditasyon seçimi de bu noktada devreye girmektedir.

ISO kuruluşuna üye olan bu 163 ülke bu örgütün faaliyetlerin kendi ülkelerinde uygun şekilde yerine getirilmesi için kendi akreditasyon kurumlarını kurmuşlardır. Amerika için İAS, Avustralya ve Yeni Zelanda ortaklığı ile Jas-Anz, Almanya için DAkkS gibi akreditasyon kurumları vardır. Tüm bu kuruluşlar TÜRKAK da dahil olmak üzere ISO örgütüne üye olup her birinin akreditasyon yetkisi aynı olup tüm dünyada geçerlidir. Bu da demek oluyor ki TÜRKAK yada yabancı akrediteli bir belge arasında bir fark yoktur.

Peki o zaman neden devlet ihalelerinde TÜRKAK akrediteli belge zorunlu tutulmaktadır? Bunun sebebi alınan her belge için akreditasyon kurumuna ödenen ücretten kaynaklanmaktadır. Yani TÜRKAK lı belge alınması durumunda akreditasyon için ödenecek ücret Türkiye içerisinde bir kuruma gitmekte, yani para yurtdışına değil yurtiçinde kalmaktadır.